Hjem / Garage og værksted / Batterier og opladere / Batteriopladere / Bahco Batterioplader BBCE12-F100 12V, 100A
16a82fa446d3193f.png
16a82f9be935863f.png
16a82f906706413f.png
Bahco Batterioplader BBCE12-F100 12V, 100A
16a81a0e9367d83f.png
16a81a07d3f1243f.png
16a819190579d13f.png
16a82c3f15e7523f.png
16a82c4191c86b3f.png
16a82fa0d4b14c3f.png
16a81b9e7822c13f.png
16a82fa446d3193f.png
16a82f9be935863f.png
16a82f906706413f.png
16a81a0e9367d83f.png
16a81a07d3f1243f.png
Bahco
Dette produkt kan kun købes i grupper af 1 stk.
På lager - Sendes inden for 3-5 hverdage
Fri fragt
  • 30 dages returret
  • Dansk kundeservice
  • Levering i hele Danmark
Produktspecifikation
  • Batterispænding
    12 V
  • Batteri type
    Blysyre
  • Driftsspænding
    230 V
  • Beskyttelsesklasse
    IP20
  • Ladestrøm
    100 A
  • Type batteri
    Blybatterier - 12 V, AGM, EFB, Gel, Blybatterier, PbCa
  • Vægt
    9.8 kg
Produktbeskrivelse
  • Fuldautomatisk 70 A batterioplader med vedligeholdelsesfunktion til 12 V batterier
  • Med kapacitet til at yde op til 70 A, men kan nå 100 A i tre minutter
  • Fungerer også som en stabil spændingskilde (hvor spændingen kan justeres mellem 13 og 14,8 V) under varierende belastninger, f.eks. ved omprogrammering af køretøjers ECU'er og diagnosticering
  • Med mikroprocessorstyring
  • Muliggør flertrinsopladning for øget præcision, sikkerhed og batterilevetid
  • Designet til alle typer blybatterier såsom AGM-, Cal/Cal-, Gel-, VRLA- og Start & Stop-batterier
  • Kan indstilles til automatisk eller manuel opladningstilstand, og opladningen kan indstilles til 4, 20 eller 70 A
  • I manuel tilstand kan den ønskede opladningstid indstilles
  • Afsulfateringstilstand, når maksimalt 15,8 V
  • Med showroom-tilstand (forsyning)
  • Overvågning af flydetilstand: Opretholder automatisk optimal batteriopladning
  • Kraftfuld konstruktion
  • Andersson-stik for optimal tilslutning og kraftoverførsel
  • Stærke klemmer med udskiftelige kæber og 5 m lange kabler. Kæbeåbningen er 42 mm, og forbindelsen mellem klemmerne er lavet af kobber for at sikre den samme kraftoverførsel fra begge klemmer.
  • Sikkerhed
  • Beskyttelse mod omvendt polaritet
  • Dobbelte temperaturstyrede køleblæsere
  • Omgivelsestemperatur: -20 til +40 °C